rozpracovano

JÁ A MOJE DIETY

Během mého dětství a dospívání jsem nikdy netušila, že budu mít někdy problém s nadváhou. Jako dítě jsem byla spíše neduživá, kdo si pamatuje hodiny tělocviku na základní škole, kdy jsme stáli v řadě, holky v úžasných modrých spoďárech a kluci v červených trenýrkách, tak já stála vždy na konci, jako nejmenší a nejhubenější. Tatínek mi začal říkat Prcku a to mu zůstalo i v dospělosti, kdy jsem měla okolo 80 kg. Takže dětství jsem prožila v klidu, netušíc, co znamená slovo dieta nebo obezita. Dospívání bylo taky docela v pohodě, tam jsem spíš zjistila, co je hlad, protože mám staršího bratra, který v pubertě byl jak kyselina – sežral všechno, co našel. Maminka v té době tahala domů tašky plné jídla, ale on stačil vše spořádat.
Další vzpomínka na pocit hladu mi zůstala z výrobní praxe s vysokou školou, kdy měl někdo výborný nápad, že je potřeba, aby budoucí inženýři okusili pásovou výrobu škodovek. Nastoupila jsem k výrobnímu pásu a připadala jsem si opravdu jako Chaplin ve známém filmu, jen někdo z vedení školy pro nás zapoměl zajistit obědy. Po třetí dvanáctihodinové směně u pásu jsem už měla takový hlad, že přestože neumím zpívat, tak jsme s kamarádkou Blankou zpívali spolužákům, aby se s námi rozdělili o polívku z pytlíku. Tenkrát jsem měla asi nejméně kilo v celém mém dospělém věku – asi 50 kg a všechno moje oblečení ze mě padalo.
No a pak jsem se vdala a za měsíc otěhotněla, přestože mě moje paní doktorka tvrdila, že je to viróza a cpala mne antibiotiky.  Až jsem zjistila, že to není nemoc, ale těhotenství, přestala jsem kouřit a během prvního trimestru přibrala krásných 10 kg. Těsně před porodem už jsem měla téměř 90 kg, ale neřešila jsem, hlavně, že syn se narodil v pořádku a já to taky přežila. Pověře, že se zhubne kojením, už od té doby nevěřím, protože jsem nezhubla téměř nic a začal můj celoživotní boj s nadváhou. Bylo to klasicky chvilku nahoru chvilku dolů. Druhé těhotenství a v mých 30 letech se váha ustálila na 80 kg a já si řekla dost.
Poprvé v životě jsem se rozhodla navštívit fitcentrum. Napřed jsem to tak měsíc okukovala, jak to tam funguje a pak jsem se do toho pustila. Třikrát týdně, tak 2 hodinky a pak ještě ven s dětmi a psy, no tenkrát to šlo ještě krásně. Během roku jsem dosáhla vysněné váhy 65kg a cítila se skvěle. Pak přišla nemoc, operace a já nemohla cvičit a kila se mi pomalu vracela. Vyzkoušela jsem všechny možné diety, druhy cvičení, ale jo-jo efekt fungoval asi nejlépe. Vím, že by se člověk měl mít rád takový, jaký je, ale když funíte do schodů a nemůžete na ten zadek sehnat rifle, tak to moc nejde.
Pak jsem na internetu zachytila přicházející módní vlnu Raw stravy a naprosto mne nadchla. Je to trochu náročnější na suroviny, ale nakonec jsem si udělala svůj systém, něco jako Raw till 4 – Syrová do 4, což znamenalo syrové ovoce a zelenina  do 4 hodin a pak nějaké veganské vařené jídlo. Strava mi chutnala a i mému zažívání vyhovovala, ale váha šla spíše nahoru než dolů. Od února 2016 jsem opět začala chodit do svého fitka, cítila jsem se lépe, ale váha stála na místě, kde se mi to nelíbilo. Když jsem pak v červnu viděla fotky z dovolené v plavkách, tak jsem se na sebe ale opravdu naštvala a vrhla se na High protein diet – vysoko proteinová dietu. Jde o stravu s vysokým příjmem bílkovin a sníženým příjmem uhlohydrátů. Tělo bylo tak v šoku, že začalo hubnout, přestala jsem mít chuť na sladké a vůbec jsem neměla pocit hladu. Za zhruba 3měsíce bylo dole 8 kg tuku, a protože už jsem dáma v letech, tak jsem byla opravdu ráda, že jsem si domů pořídila galvanický přístroj na tělo. Protože pokud hubnete v mladém věku, kůže je ještě pružná, a krásně se vrací na místo, ale po 50 už to tak krásně nešlo. Díky pravidelnému galvanizování celého těla pomalu mizí celulitida, strie a nevzhledné špeky na místech, kde ani cvičení nepomůže. Je mi jasné, že pokud nevyzkoušíte, neuvěříte.  Jsem stejná. Tak není nic jednoduššího než to taky vyzkoušet na vlastní kůži.
Pořád na sobě pracuji, a protože to pořád není podle mých představ, tak tahle práce asi nikdy neskončí, ale beru to tak:
Kdo jiný by se měl starat o moje tělo než já? A pro koho to dělám? No přece pro sebe, protože se konečně mám ráda.

Mým cílem není vypadat jako ve 20, ale chci, abych se cítila dobře ve svém těle, aby vše fungovalo, tak jak má, bez chemických léků a plastických operací.

 

Moje vysokoproteinová dieta- netvrdím, že dokonalá, ale na mě fungovala

Povolené potraviny :

Jednoduše vše živočišné
maso, ryby,vajíčka, mléčné výrobky – jogurty, sýry, zákys  – vše bez příchutí, ale ne nízkotučné
plus zelenina – nejlépe zelená, salát, okurky, květák, brokolice, zelí, kapusta a pod
vyhýbat se sladkým zeleninám – rajčata, mrkev, hrášek, dýně apod.
vařila jsem na másle či sádle

Nepovolené potraviny :

Všechny přílohy, tedy takzvané uhlohydráty, rýže, těstoviny, brambory, knedlíky, pečivo, chleba, cokoliv z mouky a zakázaný je cukr

Jídelníček první měsíc:
snídaně : bílý jogurt
svačina : šunka nebo sýr
oběd : salát – hlávkový plus jakékoliv maso, kuřecí, ryba
svačina : zakysaný ml.výrobek
večeře : proteinový nápoj

Jídelníček druhý měsíc :
v podstatě stejný, ale pomalu jsem přidala jiné druhy zeleniny a k snídani místo jogurtu ovocný smootie třeba melounový, mango, banán

Jídelníček třetí měsíc :
stejný, jen přidáno ovoce nebo zelenina  na odpolední svačinu a o víkendu přílohu, pokud na ni máte chuť, já neměla.

V tomhle stadiu diety si už tělo řekne, na co má chuť, tak si klidně dejte, ale druhý den zase najet na systém.

Pro šťouraly, vím, že je u této diety povoleno 10-20% uhlohydrátů denně, ale já potřebovala nakopnout svůj pomalý metabolismus.

 

Zároveň s dietou samozřejmě doporučuje pohyb, já měla 3x v týdnu fitko a pokud počasí dovolilo, tak jedna až 2 hodiny ostré chůze. Také jsem na sobě začala používat galvanický přístroj na tělo – což je přístroj  , který funguje s body gelem a nakonec hydratační mléko, které vyhlazuje a zpevňuje kůži. Zpočátku jsem galvanizovala každý třetí den, ale dnes už jen jedenkrát týdně. Zjistila jsem, že přístroj nejenom zpevňuje pokožku a vrací ji pružnost, také je znatelně menší celulitida a strie, protože přístroj pomáhá obnovit tok lymfatického systému. Na některých partiích mého těla již byla celulitida v pokročilém stadiu, takže nejenom, že to špatně vypadalo, ale i to bolelo. Pro mne první signál, že tento přístroj bude pro mne vhodný, bylo, že ustupovala bolest v rukou a nohou. Momentálně galvanizuji jednu část těla vždy po cvičení, protože to pomáhá i od bolesti svalů po cvičení.
Jakékoliv dotazy ráda zodpovím, ale nejsem výživový poradce, ani lékař, mohu jen poradit ze svojí zkušenosti, ostatně, jako ve všem.

Ivana

Komentáře

komentáře

4568 reakce

Komentáře jsou uzavřeny.