jídlo

KVALITA POTRAVIN

 

Přemýšleli jste někdy nad kvalitou potravin, které každý den konzumujeme?

Otázkou je, jestli z nich dostáváme do těla více zdraví prospěšných než škodlivých látek. Na přiložených obrázcích je studie, která monitoruje pokles nutričních hodnot v potravinách mezi lety 1985 a 2002. Asi nikoho nepřekvapí, že tento trend poklesu obsahu vitamínů a minerálů pokračuje a ve stravě jich nacházíme čím dál tím méně.

14937238_10211100626090464_6373865463673309122_n 15036258_10211111475241686_2240107710641192054_n(1)

Potraviny mohou být jed stejně jako lék. Mohou nám dodat energii, nebo nám ji naopak odebrat. Proto si pečlivě vybírejme, co do svých úst vložíme. Měli bychom dávat přednost potravinám, které jsou tradiční v naší zemi. Nejlépe je vybírat produkty malých českých výrobců a farmářů, tedy lokální potraviny, které jsou BIO doopravdy a ne jen na etiketě. Strava by měla být pestrá a odpovídat ročnímu období. V létě bychom měli dávat přednost syrovému ovoci a zelenině, která zrovna zrají, a v zimě spíše vařené nebo kvašené zelenině a luštěninám – tak, jak to dělávali naši předci. Konzumaci masa si každý musí srovnat se svým svědomím, ale opět zde platí: pokud konzumovat, tak nejlépe od malých chovatelů, kde je šance, že je se zvířaty alespoň trochu slušně zacházeno.

Určitě doporučuji vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, obsahujícím neuvěřitelné množství přidaných, většinou nejedlých látek a geneticky modifikovaným potravinám. Dalším velkým problémem dneška, způsobujícím nebo zhoršujícím celou řadu civilizačních chorob, alergii, astma, cukrovku, srdeční nemoci, imunologické a neurologické poruchy a podobně, jsou veškeré potraviny obsahující lepek. Moderní pšenice již není zdravá základní potravina, ze které naši předci pekli chléb. Dnešní pšenice je již tak geneticky změněna, že škodí lidskému zdraví, zvedá hladinu krevního cukru a vyvolává závislost, která způsobuje kolotoč hladu, přejídání a únavy. Pšenice nám dělá ta krásná těla, kde nad hubenýma nožkama visí velké pšeničné břicho a tuk nám obaluje i naše vnitřní orgány. Pokud se o tomto problému chcete dozvědět více, doporučuji vynikající knihu doktora Williama Davise – Život bez pšenice.

Nakonec se musím zmínit o průmyslově vyráběných mléčných výrobcích. Ještě bych vzala na milost kvalitní kvašené produkty či sýry z malých farem, ale zbytek opravdu nedoporučuji. Zahleňují, způsobují alergie a určitě Vám nedodají vápník, jak nám neustále tvrdí, spíše naopak. Pamatuji se, že když se za mého dětství nedopilo mléko v pytlíku, tak zkyslo a maminka z něho vyrobila sýr. Dnes Vám rozdělané mléko vydrží v lednici 2 měsíce a ani se nehne.

V poslední době mi také připadá, že brambory nějak divně zapáchají, a že rýže už taky není, co bývala, tak se obojímu vyhýbám, ale to už je jen můj pocit. Vím, že není jednoduché zorientovat se v dnešní nabídce potravin, ale pokud opravdu hledáte informace, tak ty pravé najdete. Dá to trochu víc práce a strávíte více času nakupováním a vařením, ale zvlášť pokud máte děti, nebo je teprve plánujete, vřele Vám to doporučuji. Kdybych měla tyto informace před narozením svých dětí, nemuseli jsme řešit atopické ekzémy, alergie, astma a opakující se zápaly plic.

Pokud nežijete z prány, nakupujete potraviny, vaříte a jíte tak jako já a moje rodina, přeji hodně sil do shánění zdravých potravin a dobrou chuť.

Ivana

Komentáře

komentáře

4770 reakce

Komentáře jsou uzavřeny.