IMG_298164

ZDRAVÝ LÉKAŘ REKLAMU NEPOTŘEBUJE

Profese lékaře je náročná psychicky, ale i fyzicky, zvláště v určitých oborech medicíny. Po letech poctivě odváděné práce je mnoho lékařů nemocných, často více než většina jejich pacientů. I lékař je jenom člověk, někdy zaslechneme. To ale není správný argument.

Ve staré Číně byl lékař placen za své služby pouze tehdy, když byli lidé zdraví. Pokud onemocněli, nejenom přestali lékaři platit, ale pokud byli výše postavení, mohl lékař přijít s licencí i o hlavu. Lékař učil klienty, jak zůstat zdráv, samozřejmostí bylo jít příkladem. Do vysokého věku pracovali a netrpěli závažnými chorobami.

Dobré zdraví je k nezaplacení a pro lékaře ještě více. Je to jeho reklama a výstavní štít. Těžko věřit lékaři z metabolické poradny, který má značnou nadváhu a trpí diabetem. Těžko věřit kardiologovi, který je po infarktu srdečním, nebo po operaci srdce. Tak by se dalo pokračovat dále.

Myslím, že přirozenou povinností lékaře je, správně se starat o své psychické a fyzické zdraví. Pak není problém tyto na sobě ověřené metody přenášet na  pacienty. Možná není daleko doba, kdy se lékařská komora bude zajímat o zdraví svých členů a dobrý zdravotní stav lékaře bude pro výkon jeho profese stejně důležitý jako titul MUDr před jménem.

Ale nevím, protože lékařů u nás ubývá.

Přeji všem svým kolegům lékařům pevné zdraví.

Slávek

 

Komentáře

komentáře

3083 reakce

Komentáře jsou uzavřeny.