Silhouette of a bike on sky background on sunset

NEMOC NENÍ NEPŘÍTEL

Pokud jsme zdraví, bereme tento stav většinou jako samozřejmost. Chřipka, angína, průjem přijdou vždy v tu nejméně vhodnou dobu. Vážnější nemoci jako rakovina, srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo vysoký krevní tlak nás často staví do role oběti. Někdy začíná boj s nemocí na život a na smrt. Vše je ale jinak, věřte mi.

Pokud začnete pracovat pro dobro vašeho těla a  duše, pak banální, ale i vážná nemoc se vám obloukem vyhnou. Uprostřed i té největší chřipkové epidemie budete kypět zdravím. Rýma, ale i rakovina, přicházejí jako mírné nebo důrazné upozornění, že jdete v životě špatným směrem. Mají vám pomoci pochopit svou vlastní důležitost a vrátit se na správnou cestu.

Uvědomuji si nyní zpětně mnoho chyb, které jsem vůči sobě dříve činil. Bolesti v kříži , úrazy a zlomeniny při nárazovém sportování, patnáct kilo nadváhy, několikrát za rok antibiotika a  také alkohol jako náplast na stres. Byl jsem čím dál tím více unavený z vedení soukromé lékařské praxe, kde jistotou byla každý den plná čekárna nemocných a opožděné a nízké platby od zdravotních pojišťoven. Obavy o prosperitu, negativní myšlení, špatné stravování a málo pohybu časem vedly k občasným tlakům na hrudi a vyčerpání.

V současné době je naštěstí vše jinak a vede se mi po všech stránkách dobře. Vážím si sám sebe za rozhodnutí, která jsem v minulosti učinil. Nebylo totiž vůbec jednoduché opustit vysněnou soukromou ordinaci, stejně jako absolvovat náročné studium a atestaci z rehabilitačního lékařství. Probouzející se zájem o alternativní medicínu a přátelství s léčitelem Vaškem Vítem mi otevřelo oči a dalo nový směr. S manželkou Ivankou jsme sami na sobě postupně testovali různé formy výživy, bylinky, jarní půsty, doplňky stravy.

Dosažené změny v mém profesním životě, myšlení, výživě a pravidelném pohybu – tedy nová životospráva – vedly k současnému žádoucímu stavu plnému zdraví. V posledních dvou letech jsem neměl rýmu nebo kašel. Upravila se mi tělesná hmotnost (13 kg směrem dolů). Pravidelným pohybem kompenzuji psychickou zátěž ze zaměstnání. V okolí jsem známý jako celoroční cyklista a pravidelný návštěvník posilovny. Jsem na tom psychicky a fyzicky lépe, než ve svých čtyřiceti (před 16 lety).

Vše mohlo ale také dopadnout jinak. Občasné tlaky na hrudi mohly přejít do srdečního infarktu, permanentní psychický stres způsobit hypertenzi nebo diabetes a nadváha mohla vyústit v bolestivou artrózu kolenních kloubů. Pokud v současné době nejste zcela zdrávi a trpíte nemocí, radím vám – nezlobte se na ni.  Snahou nemoci není vaše utrpení, ale pochopení. Pochopení toho, že se máte mít rádi více, než doposud. Pokud je ve vašem životě třeba změn, pak je učiňte, stejně jako jsem to udělal i já. Odměnou vám bude vyléčení  nemocí nebo jejich zmírnění a zejména prevence těch jiných a nových. Je ale také pravdou, že potřebné změny ve vašem životě za vás nikdo jiný neudělá.

Přeji vám hodně odhodlání a sil potřebných ke splnění nových zdravých předsevzetí a někdy na cyklostezce nebo v posilovně – ahoj!

Slávek

Komentáře

komentáře

3660 reakce

Komentáře jsou uzavřeny.