images (6)

HOŘČÍK

Rozhlédněme se po ulicích kolem sebe. Určitě uvidíme spoustu podrážděných, přepracovaných, unavených a chvátajících lidí. Já osobně na nedostatek hořčíku trpím už od dětství. Jsem hodně potivá, což jsem zdědila po obou rodičích, a mám hodně pohybu. U mě se jeho nedostatek projevuje tikem levého oka, až pak následují křeče ve větších svalech.

Mezi nejčastější projevy nedostatku hořčíku tedy patří rychlá únava, časté bolesti hlavy, problémy s koncentrací, nespavost a ranní únava, větší náchylnost ke stresu a depresím, bušení srdce, třes víček, svalové křeče, záškuby, padání vlasů, lámavé nehty a vlasy a další.

Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Většina hořčíku se vyskytuje v kostech a zubech. V menší míře se nachází v krvi a tkáních. Je nezastupitelný pro většinu biochemických reakcí v lidském těle a z hlediska zdraví nejzávažnější. Jeho nedostatek zhoršuje průběh prakticky každé nemoci.

V dospělém těle je asi 20 g hořčíku. Hořčík reguluje funkce svalů, jako jsou svalové kontrakce, a to včetně činnosti srdečního svalu, a podporuje funkce nervového systému. Pomáhá tělu přeměňovat glukózu na energii a udržovat v těle rovnováhu elektrolytů. Je důležitý pro zdravé kosti a zuby a podporuje syntézu bílkovin. Hořčíku potřebuje lidské tělo denně 300 až 350 mg, avšak při zvýšených nárocích organismu na přísun hořčíku může být zapotřebí až 500 mg. Pro dobré využití hořčíku musíme mít dostatek vitamínu E a vápníku.

Proč míváme hořčíku nedostatek? Je to obvykle způsobeno tím, že konzumujeme více bílé mouky, cukru, kávy nebo alkoholu. K látkové přeměně cukru a výrobků z bílé mouky využívá organismus právě hořčík, čímž se jeho zásoby snižují. Pití alkoholu a kávy zase podporuje vylučování hořčíku z těla.

Kdo potřebuje zvýšený přísun hořčíku?

• těhotné a kojící ženy
• lidé vykonávající namáhavou fyzickou práci nebo provozující sport
• lidé, kteří se často a intenzivně potí
• starší 50 let
• kardiaci a diabetici
• při zvýšené a pravidelné konzumaci alkoholu
• lidé užívající některé léky jako diuretika nebo antibiotika
Horcik tabulka

A jaké potravinové doplňky?

Já osobně mám vyzkoušený a mohu jen doporučit DOLOGRAN. Je to přípravek, který obsahuje vápník a hořčík z přírodních zdrojů. Technologickou úpravou bez přidání konzervačních látek a chemických barviv vznikají granule, které díky poměru vápníku a hořčíku 2 : 1 zaručuje jejich dobrou využitelnost těchto prvků v našem těle.

O hořčíku by se dalo psát ještě dlouho, ale jako základní informace to snad prozatím postačí.

Přeji krásné pohodové dny bez tiků a křečí

Ivana

Komentáře

komentáře