barvy 3

KTERÉ BARVY MÁTE RÁDI ?

BARVY A JEJICH VÝZNAM

Barvy o nás vypovídají víc, než si myslíme. V každé životní etapě jsme měla oblíbenou jinou barvu. Měla jsem oranžové, žluté, fialové či bílé období.  Každá barva pracuje na určité energetické hladině a podle toho, na které hladině jsme, si můžeme intuitivně vybírat barvy, které nás budou obklopovat. Určitě to znáte taky – když mám to svoje barevné období a potřebují něco koupit, jiné barvy nevnímám.

Barvy přesně kopírují naše vlastní smýšlení o nás samých. Čím sytější a barevnější oblečení nosíme, tím míň bloků pravděpodobně máme. Barvy nás obklopují všude, podívejte se okolo, jaké barvy má příroda. Každá kultura, země, oblast má své specifické barvy. Často nás v nošení výraznějších barev brzdí strach z nepochopení či rovnou odsouzení.

Sepsala jsem pro vás význam některých barev, seznam začíná barvami čaker a dále je ještě pospáno několik pro mne milých barev. Neberte to jako dogma, ale jen jako základního průvodce světem barev a jejich vlastností a vlivu na člověka.
 

ČERVENÁ BARVA

Je teplou, stimulující barvou. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce výrazná, extrovertní barva, spojená s plností života, statečností, obětováním, láskou, silnými city a vášní.

 

Kámen

Rubín, krvavý achát, granát, jaspis.

 

Čakra

Barva první, kořenové čakry. Dodává velké množství energie, aktivuje, zahřívá, probouzí životní energii. Působí jako pevná půda pod nohama a podporuje, aby byly zrealizovány naše nápady a ideje. Podporuje imunitní systém.

 

Znamení zvěrokruhu

Červená barva a veškeré její odstíny ve výrazných, sytých tónech krásně ladí zrozencům Berana. Odedávna je tato barva spojována s vysokou aktivitou, s energií, odvahou a sílou.

 

Vliv barvy
Lidé, kteří mají v oblibě červenou barvu rádi šíří po okolí svoji srdečnost, upřímnost a touhu po spravedlnosti, mohou se ale také nechat unést k tvrdohlavému prosazování svých názorů, mnohdy až k agresivitě.

 

Léčení

Červená stimuluje celý organismus, podporuje aktivitu, dodává energii a posiluje imunitu. Pozitivně působí při menstruačních problémech a sexuálních dysfunkcích –  zejména v případě impotence – a obecně zvyšuje plodnost. Napomáhá při chudokrevnosti, projevech ochrnutí, oslabení svalů, odumírání končetin, omrzlinách, u čerstvých ran, kožních potíží v důsledku špatného prokrvení, chronického kašle a onemocnění hrtanu. Červená zvyšuje svalový tonus, krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, vylučování adrenalinu a činnost jater. Prohlubuje dýchání.

Může způsobit bolení hlavy a není vhodná pro rychle vznětlivé a citově nestabilní lidi.
 

ORANŽOVÁ BARVA

Oranžová je zářící, lesklá, teplá barva ohně a slunce  Je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Pomáhá proti depresím, nechuti a pesimismu. Vzbuzuje v nás zvědavost a touhu po dobrodružství. Označuje se za „sociální barvu“, kterou mají rádi extroverti a společenští lidé.

Kámen
Jantar, beryl, karneol, jaspis, sluneční kámen

 

Čakra

Barva druhé čakry. Dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Je dobrá proti strachu, tiší pláč duše, léčí pocity nedůvěry a nízké sebeúcty. Pomůže překonávat depresi a těžké životní okamžiky. Je to barva moudrosti.

 

Vliv barvy

Doplňuje sílu a chuť do života, podporuje kreativitu a tvůrčí schopnosti, posilňuje vitalitu, má blahodárný vliv na sexualitu, vyvolává radost, optimismus, přidává dávku cílevědomosti.

 

Léčení

Přináší optimismus, léčí špatnou náladu a přináší úspěch do života. Podporuje trávení, pomáhá při chudokrevnosti, časté únavě, oslabení svalů, krevního oběhu a ledvin, cévních onemocněních, alergiích, psychózách, depresích a úzkostných stavech. Oranžová posiluje plíce, slinivku břišní, slezinu a povzbuzuje činnost srdce

 

ŽLUTÁ BARVA

Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a hladké komunikaci při navazování kontaktů.

Kámen 
Citrín, jaspis, kalcit, topas.

 

Znamení zvěrokruhu

Žlutá je zpravidla nejbližší Blížencům, protože je energická, výrazná a symbolizuje pohyb. Zástupcům tohoto znamení horoskopu pomáhá stimulovat tvůrčí síly a aktivitu. O nic méně s Blíženci neladí zelená, která upevňuje zdraví, sebeúctu a vytrvalost

 

Vliv barvy

Pocit o 2°C vyšší teploty, zahřívá, podporuje chápavost, schopnost kontaktu, pozitivně působí na paměť, podporuje chuť poznávat nové věci

 

Léčení

Uklidňuje naše city, emoce, dodává nám chuť do života, posiluje fyzickou sílu. Má příznivý vliv na výsledek naší snahy. Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchání.  Má blahodárný vliv na nervový systém.

 

ZELENÁ BARVA

     
Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Říká se jí také barva zdraví. Barva přírody a vegetace, symbol růstu, nového začátku a hojnosti, života.

 

Kámen
Smaragd, fluorit, jadeit, malachit, mechový achát, aventurín, turmalín.

 

Čakra

Barva čtvrté srdeční čakry. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu. Je barvou přírody, rovnováhy, klidu a naděje. Podporuje vnímání krásy, má vliv na city, zlepšuje lidské vztahy, má vliv na plodnost. Působí uklidňujícím dojmem a pohled na zelenou barvu napomáhá regeneraci a načerpání nové síly. Lidé mající rádi tuto barvu budou více ochotní rozdávat lásku a pomáhat motivovat ostatní. Učí nás umět se odevzdat.

 

Znamení zvěrokruhu

Zelená se hodí k Pannám. Stimuluje rozum a vždycky symbolizuje rozkvět.

Váhy by měly volit pastelové tóny, jemnou zeleň a barvu mořských vln.

 

Vliv barvy

Uklidňuje nervy, posiluje smysly, pocit klidu a zotavení, vzbuzuje důvěru

 

Léčení

Odstíny zelené barvy se snaží léčit nervovou únavu a hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Pro zelené světlo je typické, že rozšiřuje kapiláry, snižuje tlak, vyvolává vnitřní vylučování tělních tekutin. Je také barvou klidu, pokoje, odpočinku, rozjímání. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy.

 

 

MODRÁ BARVA

Patří ke studeným barvám, symbolizuje moře, nebe, ale i konzervatizmus a povinnosti. Přináší úspěch při jednání s úřady. Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, ale i povýšenost, duchovní svět a mystiku.

Tmavě modrá – je barvou spolehlivosti, míru a celkově uklidňuje. Zlepšuje schopnost se soustředit.
Světle modrá – připomíná nekonečnost nebe, přináší inspiraci a dává nám pocit svobody. Vyjasňuje duši i ducha.

Kámen
Tyrkys, achát s modrými žilkami, labradorit, lapis lazuli, safír

 

Čakra

Barva páté komunikační čakry. Je to hlavní barva sebevyjádření ve všech oblastech. Je výborné ji používat při problémech v komunikaci a sdělování. Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít intuici, propojuje srdce a rozum. Uklidňuje, uvolňuje a čistí.

Indigo – barva šesté čakry – třetí oko. Napomáhá ke klidu a harmonii, vyrovnanosti, mírumilovnosti a víře. Je znakem duchovního probuzení, vnitřního procesu přeměny a nadsmyslového vnímání.

 

Znamení zvěrokruhu

Modrá je základní barvou pro Býka, přinášející zklidnění a jistotu. Uklidňujícím způsobem na Býka působí také růžová barva, neboť spojuje červenou a bílou; je rovněž známkou úsilí o komfort.

Váhy by měly volit pastelové tóny, především blankytně modrou a barvu mořských vln. Základní barvou pro zástupce tohoto znamení je blankytná, která jim pomáhá najít rovnováhu a dosáhnout vnitřní harmonie

 

Vliv barvy

Zlepšuje vnímání, uklidňuje, ochlazuje, zlepšuje intuici a dojmy

 

Léčení 

Usnadňuje komunikaci a zbavuje nervozity. Zklidňuje, tiší bolesti, působí při křečích, hnisavých zánětech a vnitřních krváceních. Pomáhá při bolestech v krku, bolestech šíje a ramen, zánětech vedlejších dutin, rýmě, migréně, zánětech a bolestech zubů, bolestech uší, poruchách zraku, horečce, mokvavých onemocněních kůže, vředech, ekzémech, bradavicích, popáleninách, kolikách a průjmu.

 

 

FIALOVÁ BARVA

Je mystickou barvou, která je symbolem spirituality, duchovna, ale i srdečnosti. Vzniká sjednocením dvou opačných pólů, dvou kontrastních a energetických faktorů – modrého klidu a červené hnací síly, které se navzájem vyrovnávají. Pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky.

Kámen
Ametyst, fluorit, kunzit, sodalit a sugilit.

 

Čakra

Barva sedmé, korunní čakry. Mystická, éterická barva, která přináší inspiraci, pokoru, idealismus a napomáhá meditacím, hypnóze. Zklidňuje hyperaktivní děti. Značí soulad s vyššími sférami, nadsmyslové vnímání. Podporuje intuici, kreativitu. Fialová a červená však mohou obecně vzato zvyšovat psychickou agresivitu.

 

Znamení zvěrokruhu

Střelci by měli volit tmavé odstíny fialové barvy, spojované s výraznými ambicemi, mocí a přepychem. Fialová je barva spojující v sobě červenou a modrou, barvy stejně protikladné, jako jsou jednotlivé rysy Střelcovy povahy.

Všechny lila a fialové odstíny se vůbec ze všech nejlíp hodí k zástupcům Ryb. Často jsou spojovány se změnami a překrucováním. Zosobňují schopnost Ryb proniknout do pocitů a emocí jiných lidí a také jejich mimosmyslové schopnosti.

 

Vliv barvy

Vyvolává skromnost, znepokojení, střízlivost, sjednocuje duchovní a materiální myšlení

 

Léčení

Posiluje meditační účinek, zbavuje tělo škodlivin a zesiluje jeho schopnost vstřebávat minerály. Působí příznivě na slezinu, dodává energii, povzbuzuje lymfu a pomáhá při migréně, problémech ledvin a stavech rozrušení. Funguje proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

 

 

 

BÍLÁ BARVA

Bílá barva je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti, nového začátku, zrození,  svobody a světla, ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů, signalizuje také konec. Je chladivou barvou, která působí rozjasňujícím dojmem, zvětšuje prostor a napomáhá přemýšlení. Je barvou jasu a je vlastně směsí všech zbývajících přírodních barev. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti. Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti vypadá pustě, sterilně.
Kámen 

Horský křišťál, diamant, kalcit, fluorit bez příměsí, zirkon.
Vliv barvy

Stabilizuje a posiluje, napomáhá přemýšlení. Očisťuje celou energetickou soustavu, neboť vzniká smícháním všech barev spektra. Umocňuje působení barvy, s níž je používána, zvětšuje prostor.

 

Léčení

Dodává sílu a probouzí tvořivost. Napomáhá při virových onemocněních. V západní kultuře je barvou nevinnosti a přirozenosti, v orientu symbolizuje smutek, pro Tibeťany je barvou hory Meru, která je středem světa a symbolizuje poznání, pochopení a vědění, znázorňuje konec a začátek něčeho nového, má zahánět zlé duchy.

 

 

ČERNÁ BARVA

Je opakem bílé – pohlcuje energii, symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a tajnůstkaření. Barva ochranná, ale jen do určité míry. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů (jin a jang). U hinduistů je symbolem času, pro staré Egypťany značí znovuzrození, ve Španělsku je barvou svátečních příležitostí, v západní civilizaci barvou smutku.

 

Kámen 

Onyx, obsidián, kouřový křišťál, gagát.

 

Znamení zvěrokruhu

Rozporuplné  Štírově povaze výborně sedí purpurový odstín a vůbec všechny temné rudé odstíny. Spojovány jsou s mocí a tajuplností, vlastními zrozencům tohoto znamení. Právě černá barva je pro Štíra rovněž ideální.

 

Význam barvy

Ve velkém množství může navodit sklíčenost a špatnou náladu, zhoršit tělesný i duševní pohodu člověka. Barva ochranná, ale jen do určité míry. Pohlcuje energii, symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů (jin a jang). Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a tajnůstkaření.

 

Léčení

Pohlcuje energii. Podporuje odpočinek a funguje proti nespavosti. Zbavuje stresů, úzkostí a traumat. Léčí nohy a kosti.

 

 

HNĚDÁ BARVA

Barva trpělivých a spolehlivých lidí – barva země, pokory a askeze. Preferují ji lidé, kteří stojí nohama pevně na zemi a umí dobře hospodařit s penězi. Jedná se o všední, nenápadnou až nudnou barvu, která ale dokáže působit klidně a důvěrně.  Je barvou mateřství, znázorňuje potřebu bezpečí a tepla, bývá spojována s představou tělesných požitků a s touhou po klidném, s přírodou spojeném životě, stabilitou, růstem.
Kámen
Achát, pouštní růže, záhněda, tygří oko.

Znamení zvěrokruhu
Hnědá se hodí k Pannám. Právě ušlechtilá hnědá barva se k praktickým Pannám hodí vůbec nejvíc, protože je spojována s racionálním myšlením, se Zemí a jejími dary.

 

Vliv barvy
Zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii a stabilitu. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů. Je barvou zdravého rozumu, trpělivosti a spolehlivosti, schopnosti stát nohama pevně na zemi. Připoutává nás k realitě, má vliv na rozhodování. Značí moudro přírody, symbolizuje ale také pokušení.

 

Léčení

Poskytuje fyzickou a psychickou ochranu, pomáhá při osvojování si nových dovedností. Vstřebává bolest, zvyšuje energii a přináší úlevu při bolestech v zádech. Léčí bolavé nohy, ruce a páteř, působí při onemocněních tlustého střeva.

 

 

RŮŽOVÁ BARVA

Symbol něhy, jemnosti a romantické lásky, ale také nezralosti a naivity. Je označována jako barva srdce a obsahuje jemnější kvality červené. Napomáhá uzdravování vztahů a řešení konfliktů, zahaluje do aury harmonie, krásy a lásky.

Kámen
Růženín, korál, kunzit, turmalín.

 

Vliv barvy
Slavnostní nálada, něžnost, sentimentální cítění, zvyšuje chuť na sladké, může narušovat vztah k realitě a odvracet od řešení problémů („vidět svět skrz růžové brýle“). V Číně je barvou nadcházejícího úspěchu.

Léčení
Stimuluje imunitu, podporuje hormonální systém, ulevuje při ušních problémech, bolestech hlavy a psychosomatických onemocněních. Velmi dobře účinkuje proti nevolnostem v těhotenství.

 
STŘÍBRNÁ BARVA

Tato barva je často oblíbená v kombinaci s jinými barvami. Lidé, kteří si oblíbili stříbrnou, jsou často plni velkých ideálů, ale většinou jsou nepraktičtí při jejich uskutečňování. Tito lidé často ztrácejí motivaci a stávají se z nich spíše snílci než lidé činu. Získají-li ale motivaci a naleznou přitom myšlenku, která jim za to stojí, mohou dosáhnout značného pokroku. Stříbrná rovněž pomáhá odhalit a uplatnit tvůrčí představivost a vrozenou intuici.

Kámen
Měsíční kameny, hematit, sněhový křišťál, perly.

Znamení zvěrokruhu

Stříbrná a také jemná šeď jsou základními barvami znamení Raka. Jsou spojovány s klidem a s poklidně zářícím Měsícem, zklidňují proměnlivé emoce. K pozvednutí jejich nálady se pak hodí oranžová, která je barvou optimistickou.
Vliv barvy
Stříbrná barva symbolizuje hojnost, romantiku, naději ale také smutek.

Léčení
Působí velice očistně a zbavuje organismus jedů, reguluje a léčí ženský hormonální systém a pomáhá ve všech záležitostech spojených s plodností.

 

 

ŠEDÁ BARVA

Je barvou neutrality a kompromisu. Typická barva stínů vzniklá směsí světla a temnoty. Přitahuje opatrné a málo sebejisté lidi, kteří můžou mít strach ze života.

Kámen
Achát, hematit, labradorit, kouřový křišťál.

 

Vliv barvy

Snižuje sytost okolních barev, snižuje aktivitu, pobízí lenost
Léčení

Barva neutrality, kompromisu a přizpůsobivosti. Zabraňuje mentálním útokům, odstraňuje negativní energie a pocity, přináší klidné sny. Léčí imunitní systém, zbavuje stresu.

 

 

TYRKYSOVÁ BARVA

Spojuje blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Podporuje naše sebevědomí a fantazii.  Rádi ji mají lidé sebevědomí a houževnatí

Kámen
Tyrkys, akvamarín, malachit, opál.

Znamení zvěrokruhu
Tyrkysová barva dobře sedí Vodnářům, jejichž základním povahovým rysem je touha po poznání. Právě tyrkysová skvěle stimulují myšlení. Další vhodnou barvou pro zrozence tohoto znamení je stříbřitá.

Vliv barvy
Barva přátelských citů a sympatií, ale naopak i hrdosti, odtažitosti, sebezbožňování, touhy po uznání. Potlačuje nesmělost a trému, povzbuzuje fantazii.

Léčení
Spojuje blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Podporuje naše sebevědomí, fantazii a intuici. Regeneruje, uvolňuje a revitalizuje, má uklidňující vliv na tělo, uvolňuje veškerá v něm nashromážděná napětí, zmírňuje všechny druhy zánětů a má protizánětlivý účinek, je velice účinnou barvou při veškerých potížích s dýchacím systémem, pravidelným prodýcháváním tyrkysové barvy je možné i předcházet astmatických stavům

 

 

Zlatá barva

Dává pocit hojnosti, lesku a bohatství. Je barvou správného středu, univerzální lásky a nejvyšších hodnot zastoupených idealismem, velkorysostí a šlechetností. Vyjadřuje klid a vyrovnanost. Pomáhá nám změnit poznání v pochopení, na cestě k univerzální moudrosti ale taky při dosahování světských cílů, bohatství a uznání. Je barvou štěstí a slunce, spojená s bohy, vznešeností, pro Řeky byla symbolem rozumu a nesmrtelnosti,
Kámen
Jantar, zlaté tygří oko, topas, citrín.

Znamení zvěrokruhu
Zlatá barva vyvolává dojem rozkvětu a krásy. Dobře tak charakterizuje upřímnou Lvovu štědrost. Stabilizaci výrazných, navenek se projevujících emocí, pak zajistí Lvu bílá. Oranžová mu určitě zvedne náladu.


Vliv barvy
Pocit hojnosti, zvládání duševních nejistot, přeměna poznání v pochopení.

 

Léčení
Povzbuzuje paměť, ctižádost a výdrž, napomáhá při problémech s učením. Lze ji využít při depresích – pomáhá obnovit chuť do života. Účinkuje u onemocnění jater, močového měchýře, ledvin, žaludku, trávicího traktu a při poruchách látkové výměny. Léčí akné, zmírňuje celulitidu a alergie.

 

Vraťte si hravost a obklopte se barvami, které se vám líbí, pro spokojené tělo i duši.

Protože láskou k sobě začíná láska k druhým.

Přeji Vám krásně barevný každý den
Ivana

Komentáře

komentáře