Body

CO ŘÍKÁ NAŠE POKOŽKA O ZDRAVOTNÍM STAVU A JAK O NI PEČOVAT

 

Kožní kryt představuje důležitý orgán, který odděluje organismus od venkovního prostředí a poskytuje bariéru před průnikem bakterií a cizorodých látek. Naše kůže zajišťuje termoregulaci a vylučování škodlivých látek z těla. Kožními chorobami se zabývá kožní lékař. Každý lékař-specialista často nebere na zřetel propojenost lidského organismu, kde vše souvisí se vším. Je mnoho zdravotních poruch, které se projevují na kůži, jejichž příčina je však jinde. Nemůžeme tedy takto způsobené kožní změny léčit bez znalosti souvislostí.

Existují velké rozdíly v kvalitě pleti u různých jedinců. Věkem nám přibývají vrásky, objevují se převislá oční víčka, pihy, celulitida. Musíme si uvědomit, že pokožka funguje jako zrcadlo stavu našeho zdraví. Léčit zevně kůži a ne pravou příčinu kožních projevů je častou chybou kolegů lékařů. V dobách mého mládí a studia mediciny byly ekzemy, solární alergie, alergické kožní reakce na potraviny, celulitida nebo lupénka poměrně vzácné. Pousíme se tedy společně odpovědět na otázky, proč naše kůže není v pořádku, a jak jí léčit

1. Velmi se změnila kvalita stravy, a to bohužel v náš neprospěch. Nejméně zdravými a poškozujícími potravinami jsou pšenice a výrobky z ní (chleba, rohlíky, knedlíky, těstoviny…), dále mléko a mléčné výrobky, hotové potraviny obsahující glutamáty, umělá sladidla, fruktozu, nekvalitní uzeniny a margariny. Opět musím konstatovat, že v ordinaci lékaře sice odpovídáme na dotaz, zde kouříma a pijeme alkohol, nejsme však poučeni o našemu zdraví mnohdy nebezpečnějších souvislotech a potravinách. Proto je nám velmi vzdálena myšlenka, že strava by pro nás měla být lékem. Opak je ve skutečnosti častější a potrava je jedem. Zejména narušení funkce žaludku, střev, jater, žlučníku, slinivky a ledvin se projeví na kvalitě a vzhledu naší kůže. Pokud ale eliminujeme z našeho jídelníčku nezdravé potraviny, upraví se stav vnitřního prostředí, zlepší se funkce vnitřních orgánů a přirozeným výsledkem bude vyléčení alergie na slunce, odejdou ekzémy a minimalizují se projevy lupénky.

2. Psychický stres nasedající na špatnou kvalitu potravin urychluje kožní změny a zhoršuje celkový stav

3. Nedostatečný denní příjem čisté vody narušuje elasticitu a fungování kůže

4. Kosmetika plná chemie i přes svoji vysokou cenu často pleti neprospívá a ještě ji více zatěžuje. Vyhněte se při osobní hygieně používání sprchových gelů. Gely mají kyselý charakter, tedy nízké Ph, překyselují tudíž naše vnitřní prostředí a obsahují rovněž mnoho chemie. Naše kůže je propustná oběma směry. Vylučujeme zplodiny metabolismu kůží ven, ale vstřebáváme také dovnitř. Místo sprchového gelu kupte kvalitní mýdlo. Například mýdla z Provence ve Francii bývají velkmi kvalitní, prakticky bez chemie. Mýdlo má zásatitý charakter (tedy vysoké Ph) a proto pomáhá udržovat vnitřní prostředí a nepřekyseluje. Po ošetření mýdlem není pleť vysušená, a to i s ohledem na častou přítomnost olivového nebo makadamového oleje v mýdlech.
Doporučuji v péči o naši pleť následující kroky: zdravé jídlo, pohyb na čerstvém vzduchu, pití čisté vody, používání mýdla. Pokud provedeme tato opatření, potom již nebude třeba aplikovat tolik zevní kosmetiky. Kvalitních krémů na pleť je na trhu mnoho, doporučuji co nejvíce přírodní kosmetiky a mimum chemie. Velmi se osvědčuje například kokosový olej, který je přírodní a obsahuje antibiotikum kyselinu laurovou.

Já i Ivanka s úspěchem používáme produkty anti-ageing technologie. Informace o těchto produktech jsou na našich stránkách. Výsledky používání této přírodní kosmetiky jsem byl dost příjemně překvapen.

Přeji Vám, přátelé, spokojený život bez plastických chirurgů a kožních ambulancí.

Klíč ke zdravé pleti máte ve svých rukách – stejně jako celkové zdraví.

Za tu námahu to stojí.

Slávek

Komentáře

komentáře