lymfa

LYMFATICKÝ SYSTÉM A JAK MU POMOCI

Tak nejdříve teorie:
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to jedinečný čistící systém odvádějící z těla ven škodliviny, které vznikají při funkci organismu, ale i ty, jež do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Jelikož je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech civilizačních nemocech.

 

Lymfatický systém se skládá z orgánů, vývodů a tkání. Systém má za úkol odvádět tkáňovou tekutinu zpět do krevního oběhu a chránit před infekcí. Uzliny lymfatického systému se většinou vyskytují ve shlucích, hlavně v okolí krku, podpaží a třísel. I když lymfa neustále proudí tělem, nemá celý lymfatický systém žádnou hlavní pohonnou jednotku a obíhá díky pohybům svalstva, proto je důležité se hýbat.

 

Během celého dne proteče z krevního oběhu do tělesných tkání přibližně 24 litrů tekutiny, která omývá buňky a zásobuje je kyslíkem a živinami. Za stejnou dobu se přibližně 20 litrů tekutiny vrátí z tkání do krevního oběhu.
Hlavní část lymfatické tkáně se nachází v kostní dřeni, slezině, brzlíku, mandlích a v lymfatických uzlinách. Obsahuje i bílé krvinky, které bojují s infekcemi.

 

Slezina je uložena v břišní dutině vlevo od páteře a její hlavní funkcí je kontrola množství krvinek, podílí se rovněž na tvorbě bílých krvinek a protilátek. Lymfatické uzliny jsou oválného tvaru a velikosti od půl centimetru do několika centimetrů a jsou umístěny na mnoha místech v těle, například v krku, podpaždí a tříslech. Filtrují lymfu a dodávají bílé krvinky a protilátky. Brzlík je v horní části hrudníku a věkem se zmenšuje. V brzlíku vznikají T-lymfocyty, které jsou důležité pro imunitu a pokud brzlík nepracuje správně, může to vést k autoimunitnímu onemocnění.

 

Pokud lymfatický systém nefunguje správně,  tělo je zatěžováno působením škodlivých látek a zplodiny metabolismu se ukládají do mezibuněčných prostor a dochází k hromadění vody, solí, tuku a odpadních látek v podkoží. Každá operace, jizvy po zraněních a císařských řezech, prodělané infekce, mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy. Ta houstne a usazuje se ve tkáních, což způsobuje otoky, bolest, hromadění toxinů a posléze i záněty.  Mohou vzniknout i problémy pokožky, jako je akné nebo celulitida.

 

První příznaky špatně fungujícího lymfatického systému jsou únava nohou i celého těla, otoky nohou po námaze, otoky víček a uzlin, sklon k infekcím, dýchavičnost a samozřejmě celulitida.

 

 

Jak tedy můžeme pomoci svému lymfatickému systému?

 

  1. Zdravá strava a pitný režim

Odlehčete svůj jídelníček a vyhýbejte se cukru, mléku a pšenici, mohou způsobovat záněty, zadržování vody, přibírání a špatnou cirkulaci. Snažte se omezit solení, způsobuje zadržování vody. Vhodné jsou potraviny na detoxikaci a snížení zánětů jako zelená listová zelenina, česnek, zázvor a citrony. Jezte syrové, nesolené ořechy a semínka, která jsou vhodná díky mastným kyselinám. Jsou to například vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, makadamové a para ořechy, lněná, slunečnicová a dýňová semínka.

A zcela určité nesmíme zapomínat na pitný režim, alespoň 2 litry denně a více. Do příjmu tekutin bychom neměli počítat kávu, černý čaj ani alkohol. Ideální je čistá přírodní voda, nesycené minerálky a bylinné čaje.

 

  1. Pohyb a správné dýchání

Pohyb je život, a co se nehýbá, to zahnívá. Ještě více to platí o lymfatickém systému. Jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit cirkulaci, je cvičení a fyzická aktivita. To platí stejně pro krevní i lymfatický oběhový systém. Stlačování svalů působí jako pumpa, která posouvá lymfu, protože lymfatický systém na rozdíl od cévního nemá srdce, které zajišťuje proudění krve. Vhodné je plavání, rychlá chůze, jóga, nebo cokoliv, co vás těší, ale věnujte se tomu alespoň 20 minut denně.
Dýchejte nejen do hrudníku, ale i dolů do břicha. Budete klidnější a hlubší dýchání také pomůže lymfatickým tekutinám zůstat v pohybu.

 

 

  1. Masáže

MASÁŽ NESMÍ NIKDY BOLET, NESMÍ SE SILNĚ TLAČIT A NESMÍ SE UDĚLAT MODŘINY.
A nezapomeňte, lymfatické uzliny se vždy musí uvolnit ručně nahoře kolem krku, nad klíční kostí, zátylku a pak i dole tříselné uzliny a vnitřní stehna.

Sami doma si můžete dělat masáž třením pokožky na sucho. To pomáhá stimulovat lymfatický systém, zvyšuje cirkulaci, podporuje odstraňování toxinů, odstraňuje odumřelé vrstvy kůže a snižuje výskyt celulitidy. Používejte kartáč z přírodních materiálů a při masáži postupujte vždy směrem k srdci. Začněte od nohou, pokračujte ke stehnům, hýždím, přes břicho až k zádům. Na břiše a zádech používejte krátké krouživé pohyby. Pak se přesuňte k rukám, nejprve třete prsty, následně předloktí a nakonec přejděte až k ramenům. Nikdy ne na obličeji. Nejlépe je provádět tuto masáž před koupáním či sprchováním.

Další možností je lymfodrenážní masáž. Jedná se o speciální formu masáže, která se specificky zaměřuje na tok lymfy v těle a vždy patří do rukou odborníků. Pokud jsou lymfodrenáže prováděné bez zjevných zdravotních příčin, je nutné, aby lymfoterapeut byl opravdu na odborné výši, neboť riziko zdravotního poškození lymfatického systému neodborně provedenou lymfodrenáží daleko převyšuje přínos tohoto ošetření. Jen vám k tomu ještě napíši, že si můžete vybrat z ručně nebo strojově prováděných masáží, ale opravdu volte správné pracoviště a kvalifikovaného maséra, protože škody mohou být nezvratné.

 

Dále vám mohu z osobní zkušenosti doporučit galvanický přístroj na tělo. Má tu výhodu, že jej můžete používat kdykoliv doma a nemusíte být odborníkem na lymfu a opravdu vás to nemůže poškodit. Přístroj lze použít na celé tělo od krku dolů, ruce, dekolt, břicho nebo zadeček a stehna. Pomáhá rozproudit lymfatický systém, snižuje celulitidu, je doporučován i na jizvy (zhojené) nebo redukci křečových žil. První měsíc doporučuji galvanizaci ráno a večer v trvání 5 min. Já jsem galvanizovala každý třetí den, gel jsem smyla a ruce namazala speciálním hydratačním krémem. Pokud máte zájem o více informací, napište mi. Přikládám moje fotky po 1 měsíci používání.

 

  1. Oblečení

Volte přírodní vlákna, která umožňují kůži dýchat, jako je bavlna, konopí, vlna nebo hedvábí. Nenoste nic, co vás škrtí, nebo moc obepíná, může to zpomalovat lymfu.

 

  1. Sprchování

Zkuste střídání teplé a studené sprchy po dobu několika minut. Teplo rozšiřuje cévy a chlad způsobuje jejich smrštění. Vyhněte se tomuto typu rozproudění lymfy, pokud máte horší srdce nebo krevní tlak, nebo pokud jste těhotná.
Na konci sprchování přepněte vodu na horkou (nejvíce, jak to ještě snesete) na 2 min a pak přepněte na studenou na 30 sekund. Nezpůsobujte svému tělu šok, dělejte to postupně a každý den zvyšujte rozdíl mezi teplotou horké a studené vody. A vždy se sprchujte od krku dolů, tváři se vyhněte.

 

Na závěr chci napsat, že o lymfatickém systému píši proto, že mne samotnou jeho nedostatečná funkce trápí již dlouhá léta. Prodělané operace,  chyby ve stravování, stres a možná i přemíra snahy s tím něco dělat mne dovedla až k bolestivé celulitidě. Z vyzkoušených postupů mi dříve vyhovoval LPG přístroj, který šetrně masíruje díky podtlaku vyvíjenému na pokožku, ale finančně to bylo velmi náročné. Momentálně mám doma galvanický přístroj na domácí použití a používám ho na všechny partie těla. Je skvělý třeba i na povislou kůži na rukou, ale poradí si i s celulitidou a striemi. Vzhledem k mému věku a stupni celulitidy je to běh na dlouhou trať, ale momentálně jsem již bez bolestí a stav celulitidy se zlepšuje a to je to, co bych s vámi ráda sdílela. Chci vám jen předat svoji zkušenost, že je tady způsob, který funguje, nebolí to a pokud to pomůže alespoň jedné z vás, tak je můj úkol splněn.

 

Přeji Vám krásné letní dny
Ivana

zadek

Komentáře

komentáře