kolo

VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH ANEB BEZ POHYBU ČLOVĚK NEPŘEŽIJE

Myslím, že už je všeobecně známo, že pravidelný a smysluplný pohyb léčí a dokonce prodlužuje život. Jako dáma po padesátce mohu zpětně posoudit, jak mi tělo fungovalo s přibývajícím věkem. Měla jsem štěstí, že jsem vyrůstala v době, kdy byl pohyb venku pro děti přirozený. Lezli jsme po stromech, hráli různé hry, skákali přes švihadlo a podobně. Když se mi narodily děti, tak i kvůli nim jsem lyžovala, bruslila, hrála tenis. Po třicítce jsem poprvé navštívila fitness centrum, a přestože to zezačátku bolelo, tak mne to chytlo a vydržela jsem cvičit skoro 10 let. Pak přišla čtyřicítka a s ní asi krize středního věku a já se přestala hýbat a tělo začalo bolet a moje páteř mne donutila se vrátit do posilovny. Zjistila jsem, že pohyb je to nejlepší, co mohu pro svoje tělo udělat a je dodnes součástí mého života.

Musíte si uvědomit, že jste to jenom vy, kdo je zodpovědný za vaše zdraví a za kondici svého těla. Ani váš lékař, léčitel, přátelé nebo rodina to neudělají za vás, ani to není jejich odpovědnost. Pohyb je důležitý v každém věku, ale výrazněji ohroženy jsou ženy po čtyřicítce a muži od 55 let – pokud se nezačnou pravidelně hýbat, začíná jim tělo pomalu ale jistě odumírat.

Pohyb je dnes již doporučován jako součást léčby, třeba po infarktu myokardu, kde se dřív doporučoval klid. Je jen na nás, jaký druh sportu nebo pohybu zvolíme. Co nám vyhovuje, co nás baví. Také je důležité začínat rozumně a zatěžovat svoje tělo postupně. Je opravdu nesmysl se přihlásit hned na maraton, pokud jste netrénovaní. Pohyb delší jak tři hodiny je pro netrénované tělo už i nebezpečný. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem – pokud máte štěstí a máte lékaře, který chápe prevenci. Můžete s ním probrat i svoji fyzickou kondici a pro vás vhodný druh sportu a není to o jen o věku. Netrénovaný 25letý má dnes stejnou fyzickou zdatnost jako 75letý trénovaný člověk.

A jaký pohyb tedy zvolit?

Chůze je našim základním a přirozeným pohybem. Pokud s tím nemáte problém, nejlepší je chůze naboso. Naše nohy nám slouží každý den a jen pro zajímavost: každá noha obsahuje 26 kostí a to je čtvrtina kostí celého těla, dále 107 vazů a více než 7200 nervových zakončení. Stimulací těchto míst a bodů pomáháme rovnováze těla i organismu. Naši předkové chodili celoročně bosí, jen ti bohatší měli boty na zimu. Chůzí v terénu si, aniž to věděli, stimulovali tlakové, reflexní body. Spoustu zdravotních problémů, jako bolest páteře nebo kloubů, mohou být způsobeny i špatně zvolenou obuví.
Pokud si netroufáte chodit na boso, je již dnes možnost sehnat kvalitní boty pro takzvanou bosou chůzi, např. Barefoot, Vivobaretfoot apod. Nebo si prostě obujte kvalitní boty na běhání a vyrazte do přírody.

Cyklistika je ve spojení s posilovnou oblíbená pohybová aktivita mého manžela. Cyklistika je hned po chůzi druhým nejpřirozenějším pohybem. Na kole mohou jezdit i obézní lidé, jízda na kole šetří velké klouby, zejména kolena a kyčle, které jsou při obezitě nadměrně zatěžovány. Jelikož si rychlost, délku trasy i její terén volíte sami, je cyklistika vhodná téměř pro každého. Začít jezdit na kole můžete v jakémkoli věku. Pravidelná jízda na kole snižuje riziko předčasného úmrtí zejména na nemoci srdce a cév. Cyklistika pomáhá také proti obezitě, vysokému krevnímu tlaku, snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Je prospěšná pro zdravé kosti, svaly, klouby, pro zdokonalení rovnováhy, koordinace pohybu, pro zvýšení vytrvalosti, pro snížení stresu i pro dobrou náladu. Projížďka na kole přírodou uvolňuje napětí, vytváří příjemný pocit a zlepšuje činnost mozku. Fyzickou kondici pravidelného cyklisty je možné přirovnat k fyzické kondici o deset let mladšího člověka.

Běh je jedním z mnoha doporučovaných sportů, ale jako u všech sportů, i u běhu je potřeba mít posílené celé tělo. Zaměřte se na posílení středu těla a zároveň uvolňování svalů v oblasti bederní páteře a pánve. Tato oblast absorbuje velkou část nárazů při běhu. Stačí zařadit pár základních posilovacích cviků, aby nás z běhu nebolela záda a klouby. Bolest může způsobovat i špatně zvolená obuv, nadváha či nesprávný styl běhu. Pokud si s výběrem bot nevíte rady, tak si nechte poradit v nějaké běžecké speciálce. To je asi jediná věc, kterou podle mě má smysl v začátcích řešit. Nechtějte všechno hned, stanovte si reálné cíle, ať neskončíte zklamaní nebo zranění. Začněte běhat, když vás to bude bavit.

Jóga je dnes velmi žádaný druh pohybu, ale i tady platí, abyste si vybrali druh, který vám bude nejvíce vyhovovat. Vybrat si lekci jógy není v současnosti vůbec jednoduché. Učitelé na Východě říkají, že jóga je jen jedna, ale v současné době existují desítky variací a není fitcentrum, kde by se „nějaká“ jóga necvičila. Účinek jógy se dosahuje sebezdokonalováním a různé polohy těla působí na žlázy s vnitřní sekrecí, stimulují tvorbu hormonů a udržují nervovou soustavu v bdělém stavu. Pránájáma (dýchací technika) příznivě ovlivňuje celý tělesný metabolismus a krevní oběh. Pokud máte pocit, že by vás jóga bavila, tak si sami vyzkoušejte nějakou lekci a uvidíte.
Posilovna je pro mne tou správnou volbou. Vyhovuje mi cílené posilování svalů a jejich skupin a možnost cvičení pod odborným dohledem trenéra. Při cvičení záleží, čeho chcete posilováním dosáhnout. Je třeba si to ujasnit a podle toho složit celý trénink. Já cvičím 3x v týdnu s malými váhami a s větším počtem opakování. Pro budování maximální síly je potřeba volit maximální váhy s pouze 1 – 5 opakováními, ale mnoha sériemi na cvik (6 – 10). Jedná se o intenzivní, složité a technicky náročné tréninky, ale pro začátečníky to rozhodně není. Objem svalů nejvíce stimulují velmi vysoké váhy, s 6 – 12 opakováními. Sérií je i zde více na cvik  – 4 – 6. Používají se obvykle dělené tréninky, aby svaly měly čas regenerovat, v jednom obvykle týdenním cyklu jsou v každém tréninku procvičeny jiné svalové partie. Pokud vás zajímá jen kondiční cvičení, tak, jako mne, volte nižší intenzitu, vyšší počty opakování (až 30) a menší počty sérií (1 – 3 na cvik).

Pro ty, kteří již mají zdravotní problém s pohybovým aparátem, doporučuji méně intenzivní pohybové aktivity, které můžou provozovat i sami doma. Jedna  z nich je například metoda Aby záda nebolela od paní Ludmily Mojžíšové, původně určená pro léčení neplodnosti – lze dohledat spoustu videí na youtube.
Také jsem narazila na videa určená zřejmě pro seniory, ale jde o jednoduché cvičení, které by měl zvládnout dle videí doma každý https://www.seniorum.cz/videoserial-cviceni/barevne.html
A nakonec SM metoda MUDr. Smíška, která umožňuje tělu návrat k přirozenému fungování svalového aparátu i celého pohybového systému. Jeho vliv se projevuje nejen tím, že mizí bolesti páteře, ale i kloubů. https://www.youtube.com/watch?v=qyOttn5DUSk

 

Kdy nesportovat

Určitě není vhodné sportovat při léčbě antibiotiky, protože obsahují látky, které mají za úkol ničit, snižují schopnost regenerace organizmu a dokonce zvyšují riziko poškození šlach. Pokud jste nemocní a vynecháte pohyb a jste trénovaný, návrat do kondice vám bude trvat týden, netrénovaným však 3 měsíce.

Přeji vám, ať si najdete pohyb, který vám bude vyhovovat a bude vás bavit, ale hlavně už začněte.

Kdo chce, najde způsob, kdo nechce, najde výmluvu.

Ivana

Komentáře

komentáře