kolo

FYZICKÁ AKTIVITA A SPORT Z POHLEDU LÉKAŘE

Dnes navazuji na předcházející článek , který se pohybem a jeho přínosem pro zdraví zabýval.

Předpokladem pro dobré fungování naší páteře, kloubů, šlach i svalů je přiměřená pohybová aktivita – sport. Moje generace, která neznala mobily a počítače, byla ve výhodě oproti současnosti. Po návratu ze školy jsme „šli do tepláků“ a do večera jsme trávili čas venku na čerstvém vzduchu, a to celoročně. Různorodý pohyb posiloval naše svaly a klouby a zpevňoval páteř. Sport byl samozřejmostí. Tak kupříkladu já jsem stačil do 15 let věku hrát stolní tenis, fotbal, hokej, volejbal a tenis. Poznal jsem v  té době mnoho zapálených trenérů, kteří se nám naplno věnovali a naučili rychle zvládat základy konkrétního sportu. Jediným nákladem pro rodiče bylo zaplacení registračního průkazu, sportovní vybavení poskytl oddíl – tehdy neexistovaly ekonomické bariéry. Není divu, že při takové historii sportovních aktivit je pro mne pohyb doposud velkou radostí.

Dnešní uspěchaná a přetechnizovaná doba sportu nepřeje. Zeptejte se učitele tělesné výchovy ve škole, jak se mu pracuje s dětmi, které nikdy neudělaly kotrmelec či stojku, nepřeskočí lavičku a veletoč na hrazdě je utopie. Na dětech je to znát na první pohled. Až na výjimky mají nadváhu, špatná pohybová koordinace narušuje chůzi nebo pokusy o běh. Ano, i tyto děti jdou občas ven – v uších mají sluchátka, v ruce (v lepším případě) energetický nápoj, v puse cigaretu. Kolem 16. roku věku ale i tito dospívající touží po hezčí postavě a tak většinou poprvé v životě začnou s pravidelným pohybem. Dívky běhají, chlapci chodí do posilovny. Protože ale většinou žádný sport doposud neprovozovali, dělají mnoho chyb a také nechtějí dlouho čekat na pozitivní výsledky svého snažení. Tělesná zranění a zdravotní problémy často ukončí jejich snahu o pohyb v samém zárodku.

Je tedy nějaký obecný postup jak zatěžovat netrénované tělo a nepoškodit ho?

1. Bez ohledu na zvolený typ fyzické zátěže je důležité začít páteří. Východisko každého pohybu je v páteři a dopad pohybu opět se do páteře vrací. Nejdůležitější pro správné fungování páteře jsou drobné svaly, které jsou nejhlouběji uložené a propojují jednotlivé obratle mezi sebou. Tyto svaly se aktivují při pouhé myšlence na pohyb a stabilizují páteř před započetím vlastního pohybu. Takto zpevněná a přednastavená páteř je východiskem pro správný a nepoškozující pohyb. Tyto drobné, ale důležité svaly mohou trénovat a posilovat různými způsoby: patří k nim cvičení na labilních plochách, kdy balancujeme a aktivujeme svalstvo podél páteře (chůze po kladině, zábradlí, kamenech, balanční podložky bosu, gymnastické míče), SM cvičení, plavání a obecně pohyb ve vodě.

Bederní páteř je klíčovým místem a oporou. Na správné funkci bederní páteře se podílí „stabilizační systém páteře“, který si představte jako hrnec. Od spodu – svaly pánevního dna, přední strana – příčný břišní sval, zadní strana – svaly podél páteře a pokličku hrnce tvoří bránice. Správná aktivita svalů stabilizačního systému je předpokladem pevnosti a pružnosti páteře a prevence zranění. Radím tedy vyhledat odborníka fyzioterapeuta nebo kondičního trenéra , který vás zasvětí do posilování. Jsem si vědom nezáživnosti tohoto důležitého prvního kroku, odměnou vám ale později bude sportování bez úrazů a bolestí.

2. Trpělivost a postupné zvyšování tělesné zátěže (uběhnutých kilometrů, váhy činek )

3. Nezapomínejte na regeneraci po výkonu a dostatečný odpočinek.

4. Podpořte vaši snahu také kvalitním jídlem a dostatečným příjmem tekutin. Nedoporučuji (!) energetické nápoje, nízkokalorické light nápoje, potraviny a tekutiny slazené fruktózou, kravské pasterizované mléko, margariny, jídlo s glutamáty, produkty z pšeničné mouky (chleba, rohlíky, knedlíky, těstoviny). Doporučuji: maso, vejce, zeleninu, rýži natural, luštěniny, pohanku, ovoce, ořechy, máslo, sádlo, olej olivový, lněný, dýňový, kokosový, čistou neperlivou vodu.

5. Pokud sportujete aktivně celý život, je třeba reagovat na aktuální zdravotní stav a jeho změny. Jestliže sport, který máte rádi a provozujete mnoho let, začne poškozovat vaše zdraví, radím pověste ho na hřebík a najděte jinou alternativu. Tak i já, i když nerad, opustil ze dne na den tenis a fotbálky s kamarády. Tím také ustaly bolesti kolenních kloubů, ramen a páteře. Znáte to, můžete si stokrát říci dopředu, že se budete šetřit, ale v zápalu hry stejně jedete naplno. Zažil jsem šatny na sportovištích, kde „voněl“ kafr a francovka a sportovec v nejlepším věku s několika ortézami a tejpy připomínal spíše invalidu. Pro zralé muže a ženy nedoporučuji sporty jako sjezdové lyžování, hokej, fotbal, volejbal, basketbal, házenou nebo tenis. Pokud budete sveřepě tyto sporty provozovat, pak poznáte jak bolí artróza kloubů, vyhřezlá obratlová plotýnka, prasklá Achillova šlacha a všelijaké zlomeniny. Radím vám dobře z vlastní zkušenosti – najděte si včas za oblíbený sport, který vás již ohrožuje, nějakou alternativu. Já jsem si pro sebe našel cyklistiku a posilovnu.

6. Velmi se přimlouvám za potravinové doplňky jako: vitaminy, minerály a kolagenové produkty, ale i pivo a sulc. Na trhu najdete mnoho dobrých produktů a vaše páteř, klouby a šlachy vám poděkují

7. Cyklistika je ideální pro stárnoucího aktivního sportovce, ale i pro začátečníky. Jízda na kole je ohleduplná k nosným kloubů, tedy kyčlím i kolenům, správně nastavený rám a sedlo vyhovují také páteři. Neznám lepší a šetrnější trénování srdce a vůbec krevního oběhu. Povzbuzujeme na kole také sebevědomí, protože i v pokročilém věku se můžeme výkonnostně zlepšovat. Francouzský cyklista ve věku 116 (!) let nedávno ujel za hodinu na cyklistickém oválu 22.5 kilometru.

8. Cvičení v posilovně na strojích i s činkami formuje tělo, zpevňuje trup, posiluje svaly.

Jaký je tedy profit z pravidelné sportovní aktivity a pohybu obecně?

Hned po práci s našimi myšlenkami a emocemi je pohyb nejdůležitějším opatřením pro dosažení celkového zdraví. Pohyb zajišťuje násobné množství kyslíku v našem krevním oběhu a proto zaručuje kvalitní metabolické spalování a eliminuje překyselení organismu. Dále zlepšuje podmínky pro fungování kloubů – chrupavky jsou totiž bezcévné a pouze pohyb zajišťuje jejich výživu, stejně tak oddaluje řídnutí našich kostí – osteoporózu. Budování a udržování svalové hmoty je podstatné pro funkci trupu i končetin, více svalů znamená také více „mitochondrií“ – chemických továren v našich svalových buňkách. Mitochondrie se podílejí na tvorbě naší životní energie a spalování živin (více svalů = lepší spalování, tedy i udržování tělesné váhy). Pohyb ve spolupráci s břišními svaly odstraňuje zácpu a zlepšuje trávení. Sportování uvolňuje „hormony štěstí“ endorfiny a mizí stress. Pivo i víno nelépe chutná po sportu.

Přeji vám přátelé radost ve zdravém a pohyblivém těle.
Slávek

Komentáře

komentáře