Woman holding stomach

AKUTNÍ ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVA – „SLEPÁK“

V každém věku nás může postihnout a na životě ohrozit akutní zánět slepého střeva. Nebezpečí této náhlé břišní příhody se skrývá za často netypickým průběhem.

Slepé střevo je výchlipka střeva, která nemá zdánlivě užitečnou funkci a zdá se, jako by rostla jenom pro zlost chirurgům. Vše v našem těle má však svoji roli a slepé střevo je pohotovostní zásobárnou „hodných“ probiotických bakterií, které jsou důležité pro naše zdraví a funkční imunitní systém. Proto
preventivní odstranění slepého střeva při jiné břišní operaci není vhodné a nemělo by se provádět. Jiná situace ale nastane při zánětu slepého střeva. Pak není času nazbyt a musíme jednat.
Jak se projevuje akutní apendicitida?

1.Bolest v nadbřišku, která se postupně stěhuje do pravého podbřišku, nemůžeme se pro bolest při chůzi narovnat, ležíme s pokrčenými dolními končetinami, což nám uleví, zvracíme nebo máme silné nucení na zvracení, naše tělesná teplota se zvyšuje nad 37 stupňů.

2. Bolest v nadbřišku jdoucí do pravého podžebří a pod pravou lopatku, podobá se žlučníkové kolice.

3. Bolest v nadbřišku, která se postupně stěhuje do levého podbřišku a celkové příznaky stejné jako v bodě 1.

4. Bolest v podbřišku, bolesti při častějším močení, bolest v bederní krajině vpravo, zvýšená tělesná teplota a zvracení. Podobá se banálnímu zánětu močových cest.

Slepé střevo máme každý z nás originálně umístěné a různě dlouhé, proto někdy příznaky jeho zánětu popletou nejen pacienty, ale také lékaře. Nikdy nezapomenu na případ z počátků mé lékařské kariery, který nakonec skončil šťastně, i když snadno nemusel. V pohotovostní službě jsem navštívil osmnáctiletou dívku, která si stěžovala na častější bolestivé močení, bolesti v podbřišku a zvýšenou teplotu. Můj kolega lékař vyšetřil pacientku před asi dvěma hodinami a nasadil jí léky na zánět močového měchýře, které začala užívat. Tak jsem už chtěl odbýt její potíže mávnutím ruky a potvrdit správnost léčby, když – naštěstí – musela dívka najednou „na malou“ a prošla kolem mne v předklonu. Okamžitě jsem si uvědomil možný zánět pobřišnice a ještě ten den byla operována. A jak zněla diagnóza z operačního sálu? Akutní zánět slepého střeva naléhajícího na stěnu močového měchýře a počínající zánět pobřišnice.

Jiný případ tak dobře nedopadl. Pacient z mého venkovského obvodu měl od pátku bolesti břicha. Byl velmi slušný a nechtěl „obtěžovat doma o víkendu lékaře“. Přijel tedy za mnou až v ordinačních hodinách v pondělí. Operace potvrdila mé podezření z rozvinutého zánětu slepého střeva a
pobřišnice. Pacient brzy v nemocnici zemřel. Byla to zbytečná smrt jinak zdravého padesátníka.

Jaké tedy plyne ponaučení z předchozích řádků?

Pokud se objeví bolesti břicha a příznaky výše popsané, vyhledejte lékaře, a to třeba i během noci. Možná, že je za vašimi potížemi banalita, v horším případě to však může být právě „slepák“. A ten je nebezpečný vždy.

Přeji Vám hezký život ve zdravém těle

Slávek

Komentáře

komentáře