kolo

BOLESTI KLOUBŮ A JEJICH PŘÍČINY

Pravidelný fyzický pohyb je velmi důležitý pro udržení dobrého zdraví a duševní pohody. Problém nastává při bolesti kloubů. Nová situace nás donutí podle místa postižení omezit naši aktivitu, a to i na dlouhou dobu. Nejčastějším důvodem kloubních potíží je opotřebení chrupavek, tedy artróza. Toto onemocnění postihuje zejména klouby dolních končetin, ale podle charakteru zátěže také ramena, lokty nebo drobné ruční klouby. Typická je bolest provokovaná při pohybu postiženým kloubem, která v klidu odezní. Pohyb v kloubu i přes bolest vede k rozvoji doprovodného zánětu, kloub bolí více při zátěži, ale také v klidu.
Diagnoza je určená po vyšetření RTG nebo CT. Pak nastává kolečko: praktický lékař – ortoped – injekce – opichy- léky proti zánětu a bolesti-rehabilitace – lázně – operace. Při pokročilejším stupni artrózy se velmi osvědčuje lázeňská léčba, kterou hradí zdravotní pojišťovny. Po měsíci léčby pacient i půl roku doma opět jezdí na kole, pracuje na zahradě, chodí na houby. Bolesti kloubů jsou na delší dobu zmírněny a je zpomalen proces kloubní destrukce, oddálena nutnost výměny kloubu.
Jestliže časem pokročilá artróza znemožnuje běžný způsob života a ambulantní nebo lázeňská léčba nepomáhá, je na řadě výměna kloubu, tedy totální endoprotéza. Nejčastějšími operacemi jsou náhrady kyčelního, kolenního nebo ramenního kloubu. Vzácněji se operuje loket či hlezenní kloub. Díky kvalitním kloubním náhradám a profesionálně odvedené práci operatéra je pacientovi umožněn pohyb bez bolesti a návrat k běžnému způsobu života.

Je nějaká prevence předčasného opotřebení kloubů ? Ano, je to možné – v několika krocích:

1. Předcházet úrazům a varovat se nepřiměřené kloubní zátěže

2. Včas se vzdát sportů přetěžujícíh kloubní struktury a rizikových na vnik úrazů

3. Po sportovní nebo pracovní zátěži vhodně regenerovat

4. Podpořit správnou výživou chrupavku a svalově šlachový aparát

Naše kyčle a kolena ohrožuje mimo jiné zejména sportovní gymnastika, sjezdové lyžování, házená, fotbal, volejbal, basketbal. Pokud se věnujete dlouhodobě těmto aktivitám a byla vám zjištěna artróza, je nejlepším rozhodnutím hledat jiné sportovní vyžití. Jako vždy se přimlouvám za  cyklistiku, plavání, posilovnu. Bonusem za odvahu opustit milovaný ale nevhodný sport je opětovná radost z bezbolestného pohybu.

Každý úraz nebo operace kloubu (např. meniskus v koleni) je rizikovým faktorem do  budoucna. Změna kloubní mechaniky nebo narušení struktury urychluje rozvoj degenerativních změn.

Nezbytným doplňkem aktivního sportování je pravidelná regenerace ve formě masáží, vodoléčby, cvičení pod dohledem fyzioterapeuta. Výsledek  se projeví na zlepšeném sportovním výkonu a je dobrou prevencí zranění.

Naše výživa by měla být i naším lékem a velmi ovlivňuje kvalitu kloubních struktur. Zdravá strava by neměla opominout důležité složky výživy jako kvalitní bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály, ovoce, zeleninu, ale také například nejlepší iontový nápoj – pivo. Je také nutno předcházet nebezpečnému překyselní organismu při nedostatku vody a špatné struktuře potravin.

Poznám, že mám kloubní arthrozu?

Kyčelní kloub:

Bolest v oblasti kyčelního kloubu při poloze vleže na boku nebo při námaze. Bolest při vstávání ze židle, směřování bolesti do třísla na postižené straně. Dolní končetina se stáčí špičkou dovnitř, ochabuje hýžďový sval. Pokročilé stadium kloubních změn na obou kyčelních kloubech poznáme podla tzv. kachní chůze – člověk se kymácí ze strany na stranu jako kachna, není schopen navléknout si ponožku nebo zavázat tkaničku.

Koleno:

Bolest při chůzi se schodů dolů, při chůzi s kopce dolů a také po větší námaze. Deformace a otok kolena, atrofie svalová kolem kloubu a dolní končetiny deformované „do O“

Drobné klouby rukou

Bolest a deformace na kloubech jednotlivých článků prstů, provokace potíží prochlazením nebo námahou.

Přeji vám přátele zdravé klouby do pozdního věku a radost z pravidelného pohybu. Pokud již máte artrózu, nechte si napsat lázeňskou léčbu. Vzpomeňte na herce Vlastu Buriana, jak ve filmu pro pamětníky „U pokladny stál“ nechtěl od pojišťovny zubní protézu a bojoval za „bahno“.

O jiných příčinách kloubních potíží zas někdy jindy

Slávek

Komentáře

komentáře