images

REPORTÁŽ O PŮSTU S VODOU

 

V jednom z posledních článků jsem psal o půstu a slíbil jsem vám informace o jeho průběhu. Takže tady jsou mé poznatky. Nadšení bylo předem veliké, stejně jako zvědavost. Drželi jsme s Ivankou půst s vodou, který proběhl v období před Velikonocemi. Důležitým bodem našeho plánu byla kvalitní voda, pro kterou jsem jel s předstihem k vyhlášené studánce. Velký barel vody se tak na několik příštích dnů stal jediným zdrojem obživy a osvěžení.

Považoval jsem za rozumné přejít na půst pozvolna a dva dny před jeho zahájením jsem jedl pouze jablka a pil vodu. Připravil jsem tedy zažívání a střeva na období bez jídla. Naše plány s půstem narušily pouze panující nízké venkovní teploty, v noci pod minus deset stupňů a během dne pod nulou. To působilo větší metabolický obrat. Nezbytou součástí půstu je pohybová aktivita a také z toho důvodu jsem si vzal v zaměstnání dovolenou. Jezdil jsem venku na kole, ale s ohledem na mrazy bylo příjemněji v posilovně.

Náš půst trval pět dní, tedy méně, nežli jsem plánoval. Ověřil jsem si, že kritický je třetí den půstu. Po dobu půstu jsem měl přebytek energie, potřeba spánku byla menší, od druhého dne pominul pocit hladu nebo nějaké chutě. Pití vody jsme doplňovali černou kávou pro její stimulační a detoxikační účinky. I přes pravidelný a intenzivní pohyb se nedostavovala hypoglykémie nebo jiná slabost. Vedlejším efektem půstu byl váhový pokles o pět kilogramů.

Pátý den hladovění jsme s Ivankou usoudili, že půst ukončíme. Tělo nám, oběma signalizovalo „stop!“ a pokračování v hladovce by bylo kontraproduktivní. Prvním naším jídlem byla čerstvě uvařená hrášková polévka a chutnala přímo božsky.

Co tedy říci na závěr?

Půst s vodou byl zajímavou zkušeností. Příště zvolím pouze lepší načasování. Tedy nebudu přihlížet pouze k předvelikonočnímu termínu, ale také k panujícímu počasí a počkám na oteplení. Jinak se mi upravilo zažívání, váhový úbytek nešel na úkor svalové hmoty, ale pouze tuku. Po dobu půstu raketově narostla výkonnost imunitního systému, proběhl generální úklid opotřebovaných buněk a likvidace možných onkologicky změněných. Plánuji vynechat jeden den v týdnu jídlo a pouze pít vodu. Konkrétní den jsem zatím nevybral, trochu to odkládám.

Přeji vám hodně zdraví – půst vám k tomu může výrazně pomoci.

Slávek

Komentáře

komentáře