hlava

ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY OD HLAVY K PATĚ

Jak jsem slíbil v mém posledním příspěvku, budu se dnes věnovat konkrétním zdravotním potížím. Pro přehlednost začněme hlavou.

Hlava okupuje vrchol našeho těla a je šéf. Představuje sídlo důležitých smyslových orgánů a chrání naši centrálu – mozek. K hlavě se začasté vyjadřuje také český jazyk: neví, kde mu hlava stojí, má toho plnou hlavu, strká hlavu do písku, zamotalo mu to hlavu, ztratil hlavu, bezhlavě se zamiloval.

Hlava jako jediná neoblečená část našeho těla je pro všímavého lékaře zdrojem rychlé diagnostiky na první pohled. Množství a kvalita vlasů, velikost a tvar uší nebo vrásky v obličeji poskytují mnoho informací o zdravotním stavu a kondici. Ještě hlouběji se dostaneme pohledem do očí, jež představují okno do duše.

Bolesti hlavy představuji častý problém v ordinaci lékaře. Pro zkušeného lékaře je údaj o bolesti hlavy vždy velkou výzvou. Jeho ostražitost stoupá zejména v případě pacienta, který v minulosti na bolesti hlavy netrpěl. Příčin bolesti hlavy je nespočet a proto je nezbytné co nejrychleji v ordinaci vyloučit ty závažné a nebezpečné. Pro vaši představu uvedu několik typických příkladů bolestí hlavy a jejich příčin:

1. Náhlá a bez úrazu vzniklá bolest hlavy. Intenzivní, skličující, doprovázená zvracením a závratí. Taková bolest hlavy může znamenat krvácení do mozkových struktur, které je život ohrožující. Okamžité přivolání ZÁCHRANNÉ SLUŽBY.

2. Silná bolest hlavy doprovázená horečkou, ztuhlá šíje, zmatenost, zvracení, přecitlivělost na hluk a světlo je typická pro zánět mozkomíšních plen: „meningitidu“. Okamžité přivolání ZÁCHRANNÉ SLUŽBY.

3. Bolest hlavy při nachlazení, výrazná v oblasti čela, tváří a zhoršující se v předklonu signalizuje možný infekční zánět dutin – „sinusitidu“. NÁVŠTĚVA na oddělení ORL.

4. Mírnější, ale vytrvalá bolest hlavy během dne, občasná závrať a pocit na zvracení, námahová dušnost do schodů.Tak se projevuje vysoký krevní tlak. NÁVŠTĚVA PRAKTICKÉHO LÉKAŘE a změření krevního tlaku. Znát hodnoty svého krevního tlaku je důležité i pro osoby, které nemají příznaky. Často i velmi vysoké hodnoty krevního tlaku nevyvolají subjektivním potíže a to je nebezpečné. Snad i proto dostal vysoký krevní tlak nálepku  t i c h é h o   z a b i j á k a.

5. Ostřejší bolesti hlavy, píchavé či řezavé, v zátylku, za uchem, kolem spánků, vznikající zejména při určité poloze hlavy jsou typické pro blokádu v oblasti krní páteře. NÁVŠTĚVA praktického lékaře, neurologa nebo rehabilitace.

6. Bolest poloviny hlavy, za okem, nevolnost od žaludku, zvracení, přecitlivělost na světlo nebo hluk doprovázejí „migrénu“. NÁVŠTĚVA neurologa.

7. Silná bolest v obličeji, bolest nad nebo pod okem, v oblasti horní i dolní čelisti doprovází „zánět trojklaného nervu“. NÁVŠTĚVA praktického lékaře, neurologa, ORL lékaře.

8. Bolest hlavy a puchýřky v obličeji značí infekční onemocnění – „pásový opar“. NÁVŠTĚVA praktického, kožního nebo ORL lékaře

9. Trvalá, na analgetika nereagující bolest hlavy, zhoršující se námahou, ale také znemožňující noční spánek, celková nevolnost, zvracení, poruchy vidění, sluchu nebo čichu mohou být příznaky „mozkového nádoru“. NÁVŠTĚVA neurologa.

Bolesti hlavy různé intenzity doprovázejí mnoho jiných akutních a chronických onemocnění, což dělá tuto problematiku složitější. Z vlastní zkušenosti doporučuji při nevýrazné bolesti hlavy během dne doplnit tekutiny, tedy obyčejnou vodu. Většina z nás trpí chronickou dehydratací, protože jsme ztratili pocit žízně.

V hlavě je umístěna důležitá centrála a nepřekonatelný výkonný biopočítač – m o z e k, který ve zlomku sekundy řeší naráz nespočet operací. Velmi příhodná se mi jeví jedna hláška zpěvačky Lucie Bílé: „Myšlenky marně hledají mozek“. Krásně vyjadřuje, že myšlenky vznikají mimo náš mozek a ten funguje jako jejich přijímač. Je to k nevíře, ale poslední výzkum potvrzuje tento předpoklad. Mozek přijímá vytvořené myšlenky, dále s nimi pracuje, a také je vysílá jako vysílač do okolí. Bakterie osídlující naše tlustého střevo představují společenství, které produkuje za optimálních podmínek až 80 procent serotoninu (hormon štěstí a optimismu), který je důležitý pro mozkovou činnost a do mozku jde z tlustého střeva krví. Proto se mluví v poslední době o druhém mozku, kterým je tlusté střevo.

Převažující charakter našich myšlenek nejvíce ovlivňuje celkový zdravotní stav, ale i celkově osud jednotlivce. Pozitivní myšlenky a s nimi spojené pozitivní emoce budují zdraví a negativní myšlenky a emoce zdraví ničí. Doporučuji znovu si přečíst na našem webu článek „Pyramida zdraví“.

Přeji Vám, přátelé, abyste si z ničeho nedělali těžkou hlavu, abyste ji neztráceli a aby se vám zatočila jenom z krásných můžu či žen – nebo po větší dávce alkoholu. Ideální je pro naše zdraví hlavu pravidelně vypínat v noci kvalitním spánkem nebo i během dne meditací. V mém případě vypínám hlavu během dne tak často, až mne Ivanka musí napomenout.

Slávek

Komentáře

komentáře